Dzisiaj jest piątek, 16 kwietnia 2021 r.
Wersja językowa:
|
Mechanizm Finansowy EOG
W dnia 2 maja 1992 roku w Porto podpisane zostało porozumienie pomiędzy ówczesną Unia Europejską, a krajami EFTA - Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Umowa ta weszła w życie 1 stycznia 1994 roku po odrzuceniu jej przez Szwajcarię i w ostatecznym kształcie stanowiła o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG, jako strefy wolnego handlu. Podstawą funkcjonowania EOG są cztery fundamentalne wolności: swoboda przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług. Na mocy tego porozumienia, wszyscy obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą swobodnie się przemieszczać, osiedlać i nabywać nieruchomości na ich terenie. Obecnie wspólnotę EOG stanowi łącznie 30 państw europejskich.
Kraje EFTA – czyli Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia stowarzyszone z Unią Europejską są świadome dobrodziejstw, jakie czerpią z faktu stowarzyszenia ze wspólnotą Unii Europejskiej tym przede wszystkim swobód jednolitego wolnego rynku. Dlatego też zgodziły się łożyć na Europejski Fundusz Spójności, czyli popularny już w naszym kraju EFS. Dodatkowo zobowiązały się składać na dodatkowy fundusz wsparcia dla nowych państw członkowskich i najuboższych państw członkowskich Unii Europejskiej. Fundusz ten przyjął w Unii Europejskiej nazwę Instrumentu Finansowego i składa się z dwu mechanizmów finansowych: Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Rzeczpospolita Polska, po przystąpieniu do Wspólnoty Unii Europejskiej 1 maja 2002 roku, podpisała w dniu 14 października 2003 roku dokument przystąpienia do strefy wolnego handlu czyli EOG – europejskiego obszaru gospodarczego, i to uprawniło Polskę, jako nowego członka Unii Europejskiej do partycypacji w funduszach wymienionych wyżej mechanizmów finansowych. W 2004 roku rząd polski podpisał dwie stosowne umowy – memoranda, na mocy których przyznano Polsce w trzech kolejnych alokacjach rocznych łącznie z obu mechanizmów finansowych kwotę 533,51 miliona euro wsparcia.
 Pierwotni członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu
 Logo Stowarzyszenia do 1992 roku
 Kraje tworzące Europejski Obszar Gospodarczy
|
|
Serwis informacyjny wyprodukowano w ramach promocji projektu
www.projekteog.powiat.wejherowo.pl